Årets nysgjerrigper - spesialpris i matematikk
Nasjonalt senter for matematikk i opplæringen bidrar hvert år med en spesialpris for prosjekter med fokus på matematikk i forbindelse med konkurransen "Årets Nysgjerrigper". Alle som går i 1. til 7. klasse kan delta.
Matematikksenteret deler ut prisen for å inspirere til nysgjerrighet rundt matematiske spørsmål. Det gjør ikke noe om noen andre har tenkt på det barna lurer på, så lenge prosjektet viser at barna har lett etter svar på spørsmålene selv. Konkurransen foregår i regi av Norges forskningsråd.
Vi legger vekt på at barna viser pågangsmot og utholdenhet, ikke er redd for å prøve og feile, og at de samtidig viser at de kan analysere resultatene sine og vurdere hva de innebærer, og om svarene virker rimelige. I mange tilfeller vil det kunne være aktuelt å lage modeller og skisser for å beskrive både hva de lurer på og hvordan de har kommet fram til resultatene.
Vinnere 2009
Vinnerne av Nysgjerrigperprisen for 2009 ble Lurøy/Onøy skole. Vi gratulerer !
Se omtale i bladet Forskning: http://forskningsradet.ravn.no/bibliotek/forskning/201001/2010010027.html
Kriterier for spesialprisen:
For å kvalifisere for en spesialpris i matematikk, er det avgjørende at problemstillingene og spørsmålene virkelig er av matematisk art. Det kan handle om tall, geometri, statistikk, penger, tid, statistikk, sannsynlighetsregning, eller andre matematikktemaer.
Send inn en rapport som kort beskriver:
- Hva dere har lurt på og hvorfor
- Hva slags matematikk det handler om
- Et utvalg av metoder dere har brukt for å prøve å finne svar på spørsmålene. Hvilke hjelpemidler dere har brukt. Det skal både være metoder dere har måttet forkaste, og metoder som har hjulpet dere til å få bedre innsikt og kommet nærmere noen svar på spørsmålene
- Utregninger og ulike resultater dere har fått, sammen med en vurdering og analyse av resultatene
- Løsninger, svar og konklusjoner på spørsmålene dere stilte
Hvis dere lager skisser, tegninger, konstruksjoner eller modeller, skal dere enten sende dem med eller ta bilder av dem (hvis det er modeller).