Storverksted 2

Morten Munthe

Morten Munthe har undervist matematikk og fysikk på vgs siden 2007. I 2022 fullførte han sin doktorgrad der han så på bruk av programmering i matematikkfaget i videregående opplæring. Gjennom og etter doktorgraden har han holdt mange foredrag og kurs for lærere og har laget nettressursen www.edudata.no. I 2023 vant han Holmboeprisen. Tidligere jobbet han ved Oslo Handelsgymnasium i Oslo, der han underviste matematikk og fysikk, og ved NMBU, der han underviste etter- og videreutdanning i programmering. Nå er han ved UiB, der han er ansatt i en postdoktorstilling i matematikkdidaktikk.

Utforsking av matematiske funksjoner gjennom musikk og kryptering

På dette verkstedet ser vi på hvordan musikk og kryptering kan brukes til å utforske funksjoner og funksjonsegenskaper.

Første eksempel er hvordan vi kan koble musikk, eller et lydbilde, til ulike typer funksjoner og bruke det til å diskutere ulike funksjonsegenskaper. Vil også vise hvordan man kan gjennomføre dette i klasserommet.

Andre del av verkstedet vil være en workshop der vi bruker kryptering for å lære om funksjoner og omforming av funksjoner, etterfulgt av en diskusjon om bruken i klasserommet. Deltakerne blir delt i grupper og skal gjennomføre deler av opplegget på vertikale tavler.

I siste del kommer nok et eksempel der musikk blir koblet til funksjonslære, her mer spesifikt koblet til derivasjon. Det kommer til å bli spilt musikk, etterfulgt av en diskusjon rundt koblingen musikk og funksjoner. Til slutt blir musikken derivert og spilt av, etterfulgt av nok en diskusjon rundt hva som har skjedd. Uavhengig av trinn er morsomt å høre hvordan matematikk kan endre musikk.

I eksemplene med musikk vil vi bruke litt programmering, men deler selvsagt all kode med deltakerne i etterkant. Målet er at alle eksemplene som blir vist kan, med mindre endringer, tas rett inn i klasserommet.